Yol Çizgisi


Trafik işaret ve işaretçileri alanında olan yol çizgileri, otoyolların temel öğesidir. Özellikle karayollarında, otobanlarda, şehirler arası güzergahlarda; geçiş üstünlüğü, yol hakkı ve seyrin devam şekli için en önemli belirteçlerdir.

Trafik işaretleri yol zeminine belirlenen kurallara göre çizim edilir. Her bir çizginin otoyol manası ve sürüş tekniği vardır. Trafik kurallarına uymak, güvenle seyahat etmek için yol çizgisi belirlenen otoyol özelliklerine göre uygulanır.

Yol Çizgileri Boyama Çeşitleri Nelerdir?

Temel olarak iki kategoride uygulanan çizgiler;

  • Termoplastik yol çizgi boyası
  • Soğuk yol çizgi boyası

Şeklinde asfalt boyası olarak, otoyol zeminlerinin özelliklerine göre uygulanır. Şehirler arası yollarda genellikle kullanılan yöntem soğuk yol çizgi boyasıdır. Dayanıklılık ve uzun süre kullanım açısından termoplastik boyalar daha avantajlıdır. Lakin şerit çizgileri şehir içi trafiklerinde daha sık kullanıldığı için şehirler arası yolculuklarda çok tercih edilmez.

Soğuk boya çeşitleri hem otoyolun özelliğine göre hem de uygulanacak alanların ölçüsüne göre seçilir. Yan yana iki devamlı yol çizgisi ve otoban çizgileriyle sistematik boyama uyguluyoruz. 3 farklı şekilde üretilen soğuk boyalar şu şekildedir;

  • Çift kompenatlı soğuk boya
  • Klor kauçuk soğuk boya
  • Akrilik soğuk boya

Kesik kesik yol çizgisi ve karayolunun niteliğine göre uygulanan çizgiler, yol özelliklerine göre seçilen soğuk boya çeşitleriyle belirlenir.

Sadece yollarda değil park yeri çizgileri ve iç alanlarda da kullanılan boya çeşitleridir. Şehir içi ve şehirler arası otoyollar, havalimanları, organize sanayi bölgelerinde de kullanılır. Özellikle sanayi alanları ve organize sanayi sektöründe iş güvenliği açışından asfalt boyama tekniği olarak kullanılır.